Pritožba oziroma zahteva za sodno varstvo
Prekrškovni organi (policija, inšpekcijske službe) po ugotovljeni kršitvi, izda plačilni nalog ali odločbo o prekršku, zoper katero lahko kršitelj v roku 8. dni vloži zahtevo za sodno varstvo (pritožbo) ali v roku 16. dni plača polovični znesek globe.
V kolikor kršitelj vloži pritožbo, mora le ta biti obrazložena in podkrepljena z ustreznimi dokazili. Dokazila so lahko listinski dokazi, priče, izvedenci ipd.
Postopek
Postopek o prekrških je dokaj zapleten in precej kompleksen, zato mora kršitelj čim prej pričeti z aktivnostmi za uspešno obrambo. Priporočljivo je tudi da je kršitelj pri inšpekcijskem nadzoru prisoten in daje morebitne pripombe na izveden postopek.
Po izkušnjah sodeč, se le redki postopki zaključijo z ustavitvijo postopka ali z izrekom opomina, kar pomeni, da je skoraj zagotovo, da prekrškovni organ izda plačilni nalog ali odločbo. Zoper to je potrebno vložiti zahtevo za sodno varstvo (pritožbo) na sodišče.
V praksi
V praksi se izrekajo plačilni nalogi in odločbe za raznovrstne prekrške, postopek pa se vodi po Zakonu o prekršek. Vsako posamezno zadevo oziroma prekršek, je potrebno temeljito preučiti. Najpogostejše situacije pa so slednje:
PRITOŽBA ZOPER RADAR
8. člen Zakona o pravilih v cestnem prometu določa, da se za prekršek zoper varnost cestnega prometa, storjen z vozilom, in pravega storilca ni mogoče ugotoviti, kaznuje za prekršek voznik ali imetnik pravice uporabe tega vozila. Vendar »obtožba« temelji na zaznavi vozila in ne tudi kršitelja, zato je skladno s sodno prakso dovolj, da lastnik vozila vzpostavi razumen dvom, glede domnevanega dejstva.
ZASEG VOZILA
Prekrškovni organ zaseže vozilo, vozniku, ki vozi brez veljavnega vozniškega dovoljenja, kadar vozi v času prepovedi vožnje in kadar je veljavnost vozniškega dovoljenja potekla (na primer zaradi zdravniškega pregleda, okulističnega pregleda ipd.) Vozilo se zaseže vozniku, ne glede na lastništvo vozila. Sodišče, lahko na ugovor prizadetega (lastnika vozila ali tistemu, ki mu je bilo zaseženo) odredi vrnitev zaseženega vozila glede na okoliščine zadeve.